Związek Kynologiczny w Polsce oddział w Częstochowie
Wyścigi psich zaprzęgów
27 czerwca 2017 r.

Kiedy w domu pojawia się pies północy i kiedy zafascynuje nas swoją historią i przeznaczeniem, chcemy spróbować tych emocji i współuczestniczyć w pracy, do której stworzony. Tak było w przypadku naszych syberyjskich husky i tak rozpoczęła się przygoda z nimi.
Psy zaprzęgowe to bardzo wytrzymałe psy, stworzone do przemierzania długich kilometrów w warunkach, które wcale przyjazne nie są. To psy ( a jest tych ras kilka choćby alaskan malamut, syberyski husky, samoyed, pies grenlandzki), które potrafią pokonywać długie mile z niemałym obciążeniem. Przecież były stworzone do transportu i zaopatrywania odciętych od świata miasteczek w długie mroźne zimy, gdzie żaden środek transportu nie docierał.
Piękna historia o przewiezieniu surowicy przez zaprzęgi husky dla mieszkańców Nome na Alasce (których zdziesiątkowała choroba błonica) i uratowaniu miasteczka daje początek najbardziej popularnemu wyścigowi psich zaprzęgów. Po dziś dzień na trasie z Anchorage do Nome ścigają się Ci najwytrwalsi i najlepsi, a trasa IDITAROD dalej mrozi krew w żyłach.
W Europie (ze względu na rozmiary tras jakimi dysponujemy) rozgrywane są sprinty, czyli wyścigi na długości tras od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Zawody rozgrywane są w dwa dni, a zaprzęgi psie ścigają się w odpowiednich klasach, z podziałem na ilość psów w zaprzęgu i rasę. Czas pokonania tras w obu dniach jest sumowany i stanowi on o lokacie danego zawodnika, czy zaprzęgu.
Oddział ZKwP w Częstochowie może poszczycić się zawodnikami, którzy na kartach historii sportu psich zaprzęgów zapisali się trwale. Mateusz Juszczyk to dwukrotny Mistrz Świata Juniorów, Mistrz Europy Juniorów, V-ce Mistrz Niemiec. Wraz ze swoim tatą Dariuszem niejednokrotnie stawali na najwyższych podiach Mistrzostw Polski.
Psie zaprzęgi to z pewnością styl życia podporządkowany pod te wspaniałe psy, to praca przez cały rok, mimo, że sezon wyścigowy to dwa/ trzy miesiące w roku. Praca ta jednak warta jest wrażeń, kiedy sunie się po zmrożonym śniegu, a przed sobą widzi psy, które wykonują z zapałem pracę do której zostały przystosowane wiele lat temu. Alternatywą dla zimnych, choć bezśnieżnych warunków są organizowane w Polsce zawody dryland – czyli zamiana sań na wózek z kółkami.