Związek Kynologiczny w Polsce oddział w Częstochowie
Coursing – wyścigi chartów
27 czerwca 2017 r.

Kiedy w większości krajów zabroniono polować z chartami, ich właściciele i miłośnicy zaczęli organizować wyścigi torowe i terenowe (coursing), aby podtrzymać walory użytkowe tych pięknych psów. I o ile charty angielskie – whippety, czy również angielskie greyhoundy znakomicie spisują się na torach, to dla charta rosyjskiego, czy perskiego saluki naturalnym środowiskiem jest otwarta przestrzeń.

Zachowanie instynktów charta, jest niezmiernie ważnym aspektem, aby zachować rasę, którą przez lata czy wieki kształtowali zapaleni myśliwi, dlatego też grupka hodowców i właścicieli chartów zrzeszona w częstochowskim oddziale w 2014 wznowiła organizację wyścigów chartów. Wiele lat temu wyścigi organizowane były jako konkurencja pokazowa przy wystawie psów. Dziś organizowane przez członków oddziału zawody są prestiżową imprezą na najwyższym poziomie, którą doceniają goście z zagranicy. Jako organizatorzy, członkowie naszego oddziału pomagamy i współorganizujemy imprezy najwyższej rangi u naszych południowych sąsiadów, choćby Mistrzostwa Republiki Czeskiej, gdzie organizujemy jeden z parkurów.

Coursingi nasze to jedne z najbardziej licznych imprez tego typu w Europie, CHARTcorowy Halloween w roku 2015 zgromadził na starcie, aż 160 uczestników!

Coursing – czyli terenowe wyścigi chartów, gdzie przynęta/wabik ciągnięta jest po ziemi imituje uciekającą zwierzynę. Trzeba pamiętać, że charty jako jedyne do polowania używają wzroku, stąd właśnie angielska nazwa tej grupy psów – Sighthounds. Sędziowie oceniają każdego charta w pięciu różnych kategoriach: entuzjazm, szybkość, zaciętość, zręczność i podążanie za wabikiem, w skali ocen od 0 do 20 punktów za każdą z nich. Psy biegną w parach dwie tury. I o ile w pierwszej turze psy dobierane są na zasadzie losowej, to w drugiej biegnie najlepszy z najlepszym, przy czym pary są mieszane, aby nie sugerować wyników sędziom.

Jako hodowcy i właściciele chartów grupa zrzeszona w naszym oddziale ma również spektakularnie osiągnięcia w tej dziedzinie psiego sportu.

DUSZKA z Jurajskich Biskupic to pierwszy chart rosyjski w Polsce z tytułem C.I.C -Międzynarodowego Championa Wyścigów. Chart rosyjski borzoj RABARBAR z Jurajskich Biskupic jest pierwszym chartem w historii ZKwP, który zdobył wszystkie trzy tytuły międzynarodowego championa (C.I.B – Champion Piękności, C.I.B.P – Champion Piękna i Pracy, C.I.C – Champion Wyścigów), jego syn JURAJSKI Bistkupstwo to MISTRZ EUROPY w coursingu z roku 2015. Przez cztery lata z rzędu nasze borzoje stają na najwyższych podiach Mistrzostw Europy. Charty rosyjskie z naszego oddziału nie oddały jeszcze ani jednego lauru z tytułem Mistrza Polski w terenowych biegach chartów, czyli właśnie coursingu.
Duże osiągnięcia również mają charciki włoskie, których obecność na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski zawsze zaznaczona jest lokatą na podium. Tu również mamy pierwszego Międzynarodowego Championa Wyścigowego w Polsce w tej rasie, to ZUELLA Gorzowska Panorama.

Coraz liczniej reprezentowana jest grupa chartów angielskich whippet w naszym oddziale, a ich wyników nie da się nie zauważyć.

Co niezmiernie ważne walory użytkowe naszych chartów idą w parze z eksterierem.